Solidium stöder ICEYEs fortsatta tillväxt och värdeskapande genom att delta i bolagets Series F-finansieringsrunda, ledd av General Atlantic. I finansieringsrundan deltar ett av Solidium bildat starkt konsortium av finska investerare bestående av Tesi, Lifeline Ventures, Ilmarinen, Nokia och Varma: ICEYE leads a new era of sovereign intelligence from space with €1B funding round.

Solidiums totala investering i nya aktier som ska emitteras och i den sekundära försäljningen av aktier uppgår preliminärt till 77 miljoner euro. Enligt rådande antaganden kommer Solidium att äga cirka 6 % av ICEYEs aktier efter finansieringsrundan, och finska staten kommer att äga cirka 12 % av bolagets aktier genom Solidium och Tesi. Ägarandelarna fastställs när den slutliga strukturen har bekräftats.

”ICEYE har etablerat sig som en ledande leverantör av rymdbaserad underrättelseinformation, vars lösningar är centrala för nationell säkerhet och samhällelig krisresiliens runtom i världen. Bolaget passar perfekt in i Solidiums och den finska statens mandat för investeringar i finska tillväxtföretag, och vi är mycket glada att kunna fortsätta stödja ICEYEs tillväxt och värdeskapande genom att delta i finansieringsrundan,” säger Matts Rosenberg, verkställande direktör för Solidium.

Mer information:

Matts Rosenberg, verkställande direktör
Medieförfrågningar: Natalie Nevaste, tfn +358 44 362 9198

Solidium är ett finskt statsägt investeringsbolag som skapar långsiktigt aktieägarvärde genom aktivt och ansvarsfullt ägande. Vår investeringsstrategi fokuserar på minoritetsinvesteringar i finska nationellt betydelsefulla noterade bolag och i finska onoterade tillväxtbolag. Vi eftersträvar hög prestanda i allt vi gör. Det totala marknadsvärdet av Solidiums aktieinnehav uppgår till cirka 11,3 miljarder euro. Mer information: www.solidium.fi/sv/