Solidium tukee ICEYEn jatkuvaa kasvua ja arvonluontia osallistumalla General Atlanticin johtamaan yhtiön Series F-rahoituskierrokseen. Rahoituskierrokseen osallistuu Solidiumin kokoama vahva suomalaissijoittajien konsortio, johon kuuluvat Tesi, Lifeline Ventures, Ilmarinen, Nokia ja Varma: ICEYE leads a new era of sovereign intelligence from space with €1B funding round.
Solidiumin kokonaissijoitus uusiin liikkeeseen laskettaviin osakkeisiin ja toissijaiseen osakemyyntiin on arviolta 77 miljoonaa euroa. Arvioiden mukaan Solidium omistaa rahoituskierroksen jälkeen noin 6 % ICEYEn osakkeista, ja Suomen valtio Solidiumin ja Tesin kautta yhteensä noin 12 % yhtiön osakkeista. Osuudet tarkentuvat lopullisen rakenteen vahvistuttua.
”ICEYE on vakiinnuttanut asemansa avaruuspohjaisen tiedustelutiedon johtavana tarjoajana, jonka ratkaisut ovat keskeisiä kansallisen turvallisuuden ja yhteiskunnan kriisinkestävyyden kannalta maailmanlaajuisesti. Yritys sopii täydellisesti Solidiumin ja Suomen valtion kasvusijoitusmandaattiin, ja olemme erittäin iloisia voidessamme jatkaa ICEYEn kasvun ja arvonluonnin tukemista osallistumalla rahoituskierrokseen”, Solidiumin toimitusjohtaja Matts Rosenberg sanoo.
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Matts Rosenberg
Mediakyselyt: Natalie Nevaste, puh. 044 362 9198
Solidium on Suomen valtion omistama sijoitusyhtiö, joka luo pitkäaikaista omistaja-arvoa aktiivisen ja vastuullisen omistajuuden kautta. Sijoitusstrategiamme keskittyy vähemmistösijoituksiin suomalaisissa kansallisesti merkittävissä listayhtiöissä sekä suomalaisissa listaamattomissa kasvuyhtiöissä. Pyrimme erinomaisuuteen kaikessa mitä teemme. Solidiumin osakeomistusten arvo on noin 11,3 miljardia euroa. Lisätietoja: www.solidium.fi